Fotoğrafçılar

COşKUN ARAL

Coşkun Aral - Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1977 yılı, kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press Ajansı yoluyla adını dünya basınında duyurdu. Bu olaya ilişkin fotoğraflarıyla Time, Newsweek dergilerinde yer aldı. Bunu izleyen yıllarda Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleriyle serbest olarak çalıştı.
14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünyada ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek, Türk ve dünya basınında adından söz ettirdi. Aynı olayla Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde ödüller aldı. 1980 yılından itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları ve mülteci krizlerini görüntüledi.
Coşkun Aral fotoğrafları aracılığıyla dünyada görmezden gelinen olayları göstererek, farkındalık yaratmayı amaçlıyor. İzleyicileriyle fotoğrafları arasında tarafsız ve verimli bir diyalog kurabilmek için çalışıyor. Deneyimli bir fotoğrafçı ve ekibimizden biri olarak Coşkun Aral, bu uluslar arası sergide Visioncy ile işbirliği yapacak.
Bilgi birikimi ve geçmişteki göçmen krizi deneyimleri, yeni kuşak foto muhabirlerinin çalışmalarından da yansıyacak.

Issa Touma – Suriye Halep’ten bir fotoğraf sanatçısı olan Issa Touma, Suriye’de patlak veren savaşın ardından kaçmak yerine ülkede kalmayı tercih etti.
Touma’ya göre, eğer bir ülke kültür ve sanattan yoksun bırakılırsa, ölüm kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkar. Barışçıl bir direnişin simgesi olarak Halep’te kalan sanatçı, üretmeye devam ediyor.
Halep’teki “Le Pont Sanat Galerisi”nin kurucusu ve yöneticisi olarak, 2012 yılından itibaren video ve fotoğraf çekimleri yaparak, çok sevdiği Halep’ten geride kalanları bizlere aktarıyor.
Sufiler üzerine yaptığı ve “Al Ziyara’nın Günü” adını verdiği fotoğraf serisi, Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi tarafından kabul edildi. Yakın zamanda çektiği ve bir video günlüğü olarak nitelendirilebilecek “Penceremden 9 Gün”, Suriye’de süregiden savaşı anlatıyor ve bu kısa film Avrupa’daki birçok festivalde büyük ilgi çekti.

SERGEY PONOMAREV

Sergey Ponomarev – Sergey Ponomarev bir savaş fotoğrafçısı. Rusya’da doğdu ve İrlanda’da büyüdü. Kariyerine 1990’larda Moskova’da başladı. Ponomarev, o günleri “İfade ve medya özgürlüğü o zamanlar sadece kelimelerden ibaret değildi, gerçekti.” şeklinde ifade ediyor.
8 yıl çalışacağı Associated Press’e katılmadan önce bazı yerel Rus gazeteleri için çalıştı. Bugün bağımsız bir foto muhabiri olarak çalışmaya ve birçok meslektaşı gibi tehlikeli savaş bölgelerine seyahat etmeye devam ediyor.
Afganistan, Ukrayna, Suriye gibi ülkelerde çektiği fotoğraflar düzenli olarak New York Times’da yayınlandı. Gaza bölgesinde yaptığı çalışmayla World Press Photo Ödülü kazandı. 2016 yılında gündemdeki mülteci krizi fotoğraflarıyla Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü.

Roland Neveu – Fransız fotoğrafçı Roland Neveu, kariyerine 1970’lerin başında, Brittany’de Rennes Üniversitesi’ndeki göreviyle başladı. Büyük röportajcıların sahnesine hızlı bir giriş yapan Neveu, 1975’te Phnom Penh’nin Kızıl Khmerler’e düşüşüne tanıklık eden az sayıdaki batılı foto muhabirinden biriydi. 20 yıl boyunca, Times ve Newsweek gibi önemli dergiler için, dünyanın farklı sıcak bölgelerinde çalıştı.
Roland Neveu, Afgan mücahitlerin ilk Sovyet tutsaklarını, 1982 ortalarında Beyrut kuşatmasını, El Salvador’daki kanlı olayları, Filipinler’deki NPA gerilla savaşını, 1986’da Uganda’daki ilk AIDS vakalarını fotoğrafladı.
Foto muhabiri olarak uluslar arası alandaki başarısı onun film endüstrisine girişini sağladı. Bugün Oliver Stone, Brian de Palma ve Ridley Scott gibi ünlü yönetmenlerin filmlerinin fotoğraflarını çekiyor.

RAHMAN ROSLAN

Rahman Roslan – Kuala Lumpur’da yaşayan Rahman Roslan sosyal içerikli insan fotoğrafları çekmeyi seviyor. Çalışmaları duyarlı ve bilişsel bir tarza sahip.
Rahman Roslan, dünyaca ünlü Angkor Fotoğraf Festivali’nde atölye çalışmalarına katılan, genç ve yükselmekte olan Asyalı fotoğrafçılar arasında yer aldı. Çalışmaları, Reuters, Fransız Haberler Ajansı, Avrupa Basın Fotoğrafı Ajansı, Time dergisi, New York Times, International Herald Tribune, Ojodepez, New York Internationalist, Berita Harian Singapur ve Strait Times Singapur’da yayınlandı.
Roslan, bugün İslam ve İslam’ın Güneydoğu Asya kültürlerine olan etkisi üzerine araştırmalar yapmakta.

Nilüfer Demir – Nilüfer Demir Türkiye’de doğdu. Doğan Haber Ajansı muhabiri olarak 2015 yılında Avrupa’daki göçmen krizini fotoğrafladı. Eylül ayında Demir’in çektiği 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin fotoğrafıyla, mülteci krizi dünyada gündeme taşıdı. Bu üzücü fotoğraf, sürmekte olan mülteci krizinin sembolü haline geldi. Demir’in bu fotoğrafı sokaklarda duvarları süsledi. Nilüfer Demir, bugün memleketi Bodrum’da fotoğraf çekmeye devam ediyor.

SUTHEP KRITSANAVARIN,

Suthep Kritsanavarin, yaklaşık yirmi yıldır Güneydoğu Asya’nın çevresel, sosyal
ve insani konularını kaydeden, Tayland’lı bir foto muhabiridir. Çalışmalarını, bir foto
muhabirin, toplumun ve kültürün dürüst bir gözlemcisi olması gerektiği inancına dayanır:
yani hem yerel hem de küresel seviyede sosyal değişime katkıda bulunmak zorundadır.
İçinde çalıştığı topluluklar içinde bu konunun derinlemesine anlaşılmasını ve topluluklar
arasında güven inşa edilmesini sağlama amacına, uzun süreler boyunca bir proje
üzerinde çalışarak ulaşmıştır. Sonuç olarak, Suthep, çalışmasında vurgulanan konulara
uluslararası ilgi çeken, detaylı bir belgesele dönüşen kişisel hikayeleri etkili bir şekilde
fotoğraflamaktadır.

Suthep, Rohingyalar’ın hikayesini uzun dönemli bir proje halinde çalışan ilk foto
muhabirlerdendir. Rohingyalar’a ilişkin fotoğraf serisi, UNHCR, Açık Toplum Vakfı ve gibi
örgütler tarafından desteklenmiştir. Bu çalışma ile, Güneydoğu Asya’daki Rohingyalar
toplulukları arasında güven kurmuş ve kimsenin erişemediğine erişmiştir. Uluslararası
kuruluşlar tarafından takdir edilen çalışması, bu karışık sorunun daha iyi anlaşılmasını
sağlamaktadır.